Start arrow Historia modelu arrow Historia modelu : Seat Marbella
Historia modelu : Seat Marbella

Korzeni Seata MARBELLA należy szukać we włoskim modelu Fiata PANDA. Niestety,wraz z upływem czasu Seat jest stopniowo wykupywany przez Volkswagena.
W sierpniu 1982r. miedzy Seatem i Volkswagenem zostaje podpisana umowa o współpracy gospodarczo- produkcyjnej.

W czerwcu 1986r. Volkswagen obejmuje 51 procent firmy Seat, a w grudniu udziały te osiągają wysokość 75%

Pod wpływem tych wydarzeń Fiat zrywa kooperację z Seatem. Seat może wprawdzie korzystać z bazy Pandy, jednak Fiat stawia warunki:
Samochód produkowany przez Seata musi się inaczej nazywać i różnić trochę zewnętrznie. Podczas gdy Fiat wyposażył Pandy w tylne zawieszenie typu Omega.
Image

Seat musi nadal produkować płytę podłogową wyposażoną w resory. tych okolicznościach we wrześniu 1986r. następuje debiut modelu SEAT MARBELLA-zbiegający się ze startem produkcji małego dostawczego SEAT TERRA opartego na Marbelli.
W grudniu 1990 udział Volkswagena w firmie Seat osiąga poziom 99,99 %. Na Międzynarodowych Targach Samochodowych we Frankfurcie zostaje wystawiony prototyp Marbella Playa.
Od 1996r. zaczyna się schyłek Pandy w Europie. Takie jest również przeznaczenie Seata Marbella.

7 kwietnia 1998r. po wybudowaniu 597.151 pojazdów zostaje zakończona produkcja modelu SEAT MARBELLA.
Produkcja PANDY, którą od 1980r. wyprodukowano w ponad 4 Milionach egzemplarzy, kończy się w sierpniu 2003r.

Tłumaczenie: JaroPL
Korekta: Brendi
Opracowanie stanowi tłumaczenie tekstu źródłowego opublikowanego pod adresem

Dane Seata Marbella :